Go to content

Main menu:

POLSKA GOLA! ...

Reprezentacja Polski w piłce nożnej pokonała w pierwszym meczu eliminacyjnym podczas Mistrzostw Europy we Francji Irlandię Północną 1:0 (0:0). Gola zdobył w 51. minucie meczu Arkadiusz Milik. Polska grała w składzie: Wojciech Szczęsny – Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan Artur Jędrzejczyk – Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (78. Tomasz Jodłowiec), Jakub Błaszczykowski (80. Kamil Grosicki), Bartosz Kapustka (87. Sławomir Peszko) – Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Warszawskie szczytowanie

Grzegorz Krychowiak został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. – Cały zespół powinien dostać nagrodę – powiedział po meczu Krychowiak. – Każdy zawodnik myśli o kolektywie, dzięki czemu pokazujemy się indywidualnie. To coś ważnego. Zespół zrozumiał, że w pojedynkę nie wygramy, ale jako jedenastka, a w sumie 23 ludzi, którzy walczą o skład, możemy coś osiągnąć. Stać nas na bardzo dużo, ale nie popadajmy w huraoptymizm. Podchodzimy do mistrzostw spokojnie, z chłodnymi głowami, wierzymy w swoje umiejętności. Każdy mecz będzie trzeba wywalczyć, wybiegać. Chcemy dojść jak najdalej.

W drugim meczu eliminacyjnym Polaków podczas Mistrzostw Europy, rozgrywanym 16.6.2016 r., padł remis. Polska – Niemcy 0:0. Skład: Łukasz Fabiański – Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk – Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (76. Tomasz Jodłowiec), Jakub Błaszczykowski (80. Bartosz Kapustka), Kamil Grosicki (87. Sławomir Peszko) – Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

W decydującym meczu grupy C, rozgrywanym 21.6.2016 r., Polska pokonała Ukrainę 1:0 (0:0). Bramkę zdobył w 54. minucie meczu Jakub Błaszczykowski. Skład: Łukasz Fabiański – Thiago Cionek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk – Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodłowiec, Piotr Zieliński (46. Jakub Błaszczykowski), Bartosz Kapustka (71. Kamil Grosicki) – Arkadiusz Milik (90+3. Filip Starzyński), Robert Lewandowski

Obrońca Kamil Glik zanotował w fazie grupowej turnieju najwięcej przechwytów piłki spośród wszystkich obrońców. Trudno sobie bez niego wyobrazić reprezentację Polski. Z drugim stoperem, Michałem Pazdanem tworzy zgrany duet. Niedawno ukazała się książka „Kamil Glik – liczy się charakter“, która opowiada więcej o życiu prywatnym piłkarza niż zawodowym.

Zdjęcie piłkarza i rozmowa z nim ukazały się w tygodniku „Piłka nożna“ (nr 23).

ZBIGNIEW BONIEK O POLSKIEJ REPREZENTACJI

W tygodniku „Piłka nożna“ ukazują się regularnie – przed turniejem Euro, a także po rozegraniu poszczególnych meczów – wypowiedzi prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, byłego reprezentanta Polski, który zdobył srebrny medal (3. miejsce) podczas Mistrzostw Świata w 1982 roku w Hiszpanii.  Zbigniew Boniek osobiście kieruje polską misją podczas France 2016. Bardzo pozytywnie ocenia wspaniałych polskich kibiców oraz fachowość polskich dziennikarzy. Trenerowi Adamowi Nawałce, któremu zaufał, zapewnia wszystko co potrzebne jest do właściwego przygotowania do meczów. Jeszcze przed rozpoczęciem eliminacji powiedział, że obecna drużyna przypomina reprezentację Polski, która wystąpiła z sukcesem w mundialu Espana 1982. Wtedy jeszcze nikt nie wierzył, że zespół Nawałki może być silny. I nadal podtrzymuje tę opinię, bo ta drużyna ma porównywalny potencjał. A pod jednym względem jest nawet lepsza. Podobnie jak ta z 1982 roku ma zdecydowanych liderów w każdej formacji, ale na pewno więcej międzynarodowego obycia. Znaczna część obecnych reprezentantów gra w poważnych klubach, dobrze radzi sobie w europejskich pucharach, a najlepsi docierają do półfinałów, finałów, a jeden nawet je wygrywa. Zawodnicy muszą jedynie uwierzyć, że mogą dobrze zagrać.

POLSKA – SZWAJCARIA 1:1 (1:0), rzuty karne 5:4

W 1/8 finału Mistrzostw Europy we Francji Polacy pokonali w rzutach karnych  Szwajcarię. Gola zdobył w 39. minucie meczu Jakub Błaszczykowski, wyrównał w 82. muinucie meczu Xherdan Shaqiri.  Polska grała w składzie: Łukasz Fabiański – Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk – Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101. Tomasz Jodłowiec), Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki (104. Sławomir Peszko) – Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski. W dogrywce żadna z drużyn nie rozstrzygnęła meczu na swoją korzyść. Bramki z rzutów karnych dla Polski zdobyli kolejno Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Kamil Glik, Jakub   Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak.

Biało-czerwoni w znakomitym stylu awansowali do ćwierćfinału, gdzie ich przeciwnikliem będzie zwycięzca meczu Portugalia – Chorwacja. Lewonogi Arkadiusz Milik (na zdjęciu z lewej) zmarnował kilka dogodnych stuprocentowych sytuacji, ale zastąpił go Jakub Błaszczykowski. Artur Jędrzejczyk (na zdjęciu z prawej), który w odróżnieniu od Milika potwafi grać prawą nogą na przyzwoitym poziomie, wykonał kilka przyzwoitych dośrodkowań swoją słabszą nogą lewą.

Rewelacyjny występ Łukasza Fabiańskiego, bronił w nieprawdopodobnych sytuacjach i utrzymywał drużynę w grze. Fenomenalnie obronił strzał z rzutu wolnego. Przy golu Shaqiriego nie miał żadnych szans – podobnie jak każdy inny bramkarz na świecie. Fabiański tak mówił o meczu ze Szwajcarią. – W ciężkich sytuacjach pomogłem drużynie, ale na tym turnieju cały zespół broni świetnie. Przy golu Shaqiriego nie mogłem zrobić więcej. W drugiej połowie oddaliśmy inicjatywę, dlatego Szwajcarzy zaczęli stwarzać okazje.

Po rzutach karnych i zakończeniu spotkania w polskiej drużynie wybuchła eksplozja radości. To był moment na odreagowanie.

POLSKA – PORTUGALIA

W ćwierćfinale Mistrzostw Europy przeciwnikiem Polaków będzie Portugalia. Rywala Polaków wyłonił mecz przeraźliwie nudny, podporządkowany drobiazgowym manewrom taktycznym Zwycięskiego gola Portugalczycy strzelili Chorwatom cztery minuty przed końcem dogrywki. Skoro jednak Portugalczycy zdołali pokonać artystów chorwackich, to tym bardziej są w stanie zdusić ofensywne zapędy Polaków. Portugalczycy nie dali jednak żadnego powodu, żeby darzyć ich większym respektem niż Szwajcarię. Trener Adam Nawałka zapowiedział następujący skład: Łukasz Fabiański – Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk – Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki – Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski. Mecz rozpoczyna się 30.6.2016 r. o godz. 21.00.

W regulaminowym czasie Polska zremisowała z Portugalią, wyeliminowana była dopiero po serii rzutów karnych. Gola zdobył w 2. minucie meczu Robert Lewandowski, wyrównał w 33. minucie Renato Sanchez.  Polska grała w składzie: Łukasz Fabiański – Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk – Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (98. Tomasz Jodłowiec), Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki (82. Bartosz Kaspustka) – Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski. W dogrywce żadna z drużyn nie rozstrzygnęła meczu na swoją korzyść. Bramki z rzutów karnych dla Polski zdobyli kolejno Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Kamil Glik, bramki nie zdobył Jakub  Błaszczykowski.

Inne ćwierćfinałay: Walia-Belgia 3:1, Niemcy-Włochy 1:1 (6:5 po rzutach karnych), Francja-Islandia 5:2

W księgarniach można zakupić książki „W KADRZE – Wywiady: znacie ich jako piłkarzy, poznacie jako ludzi“, „LEWY jak został królem“, „NAWAŁKA: Droga do perfekcji“ („Przegląd Sportowy“, 2.7.2016 r.)

PÓŁFINAŁY i FINAŁ

Półfinały: Walia-Portugalia 0:2 i Niemcy-Francja 0:2. W meczu finałowym Portugalia pokonała gospodarzy: Portugalia-Francja 1:0 (0:0, 0:0) po dogrywce. Zwycięskiego gola zdobył Eder. Kapitan i kluczuowy piłkarz Portugalii Cristiano Ronaldo musiał po kontuzji w 25. minucie meczu zejść z boiska, pomimo to Portugalia zwyciężyła.

Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo motywuje Edera („Przegląd Sportowy“, 12.7.2016 r.)