Kongres Politického hnutí COEXISTENTIA

Wędrynia / Vendryně, 27.4.2013

 

Zpráva z činnosti Polské národní sekce

Politického hnutí COEXISTENTIA-WSPÓLNOTA-SOUŽITÍ

za období 05.2011 – 04.2013

 

     Vážení Členové Hnutí, Vážení Hosté!

     Dovolte mně, abych jménem Polské národní sekce Politického hnutí COEXISTENTIA-SOUŽITÍ shrnul na dnešním Kongrese přínos naší sekce za poslední dva roky a informoval Vás o plánu práce na další volební období. Konvent naší sekce se konal dne 4.4.2013, na Konventu byl zvolen 17členný výbor ve složení: Karel Madzia (předseda), Josef Przywara, Vladislav Drong, Stanislav Gawlik, Vladislav Niedoba, Josef Pietrus, Josef Tobola, Tadeusz Toman, Pavel Wania, Helena Bubik, Bronislav Haratyk, Bohuslav Kaleta, Jadwiga Karolczyk, Evžen Kiedroń, Edward Kolondra, Tadeusz Kornuta, Bohuslav Raszka. Plníme základní programové cíle, kterými jsou ochrana polského národnostního školství a zavádění česko-polských topografických tabulí na území obydleném polskou národní menšinou. Konkrétní úkoly jsme přednesli ústředním orgánům Hnutí – Republikové radě a Výkonné radě k akceptaci. Naší činnost jednotlivé orgány hnutí podporovaly a doplňovaly, týká se to také Místních skupin. Obou předcházejících Konventech se účastnil předseda našeho Hnutí, Sándor Pálffy, což svědčí o zájmu ústředí o naši společenskou práci. Přehled schůzí Polské národní sekce je následující:

11.5.2011 – slavnostní schůze výboru v Jablunkově,

8.6.2011 – schůze výboru v Českém Těšíně,

14.9.2011 – volební konvent v Českém Těšíně,

19.1.2012 – schůze výboru v Třinci-Oldřichovicích,

4.4.2012 – schůze výboru v Českém Těšíně,

7.6.2012 – schůze výboru v Českém Těšíně,

6.9.2012 – schůze výboru v Českém Těšíně,

7.11.2012 – schůze výboru v Českém Těšíně,

13.12.2012 – konvent v Českém Těšíně,

7.2.2013 – schůze výboru v Českém Těšíně,

7.3.2013 – schůze výboru v Českém Těšíně.

Každý první čtvrtek v měsíci bylo svoláváno 9členné předsednictvo výboru.

 

     V další částí zprávy připomenu krátce plněné úkoly:

1)      Zákonné povinnosti – auditorská zpráva za 2012 rok, potvrzena auditorkou byla předána rozpočtovému výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Daňové přiznání bylo předáno Finančnímu úřadu Český Těšín, vše v zákonném termínu.

2)      Komunální volby – konaly se 15-16.10.2010. Přihlásili jsme 21 kandidátních listin politického hnutí nebo spolu s nezávislými kandidáty, na kterých bylo registrováno 345 kandidátů. Podporovali jsme kandidátní listiny s účastí polských kandidátů v Orlové, Horní Suché, Bystřici a Mostech u Jablunkova. COEXISTENTIA uvedla své 42 kandidáty do městských a obecních zastupitelstev, jmenovitě v Dolní Lutyni (Jan Czapek), Albrechticích (Stanislav Kowalski, Helena Bubik), Karviné – spolu se sdružením „Naše Karvinsko“ (Evžen Matuszyński, Jan Zolich), Chotěbuzi (Bronislav Mrózek, Stanislav Kabot), Těrlicku (Barbara David), Ropici (Pavel Wania, Tadeusz Kotas), Třanovicích (Beata Nowok, Ryszard Jochymek), Třinci (Zbigniew Chodura, Bohuslav Kokotek, Jan Ferenc, Anna Bystrzycka), Vendryni (Bohuslav Raszka, Bronislav Zawada, Irena Ondraszek, Janusz Ondraszek, Jan Kraina, Jerzy Macura), Nýdku (Stanislav Szturc, Michał Milerski), Hrádku (Pavel Pilch, Danuta Cieślar, Roman Polok, Stanislav Wolny), Košařiskách (Alina Kożdoń), Milíkově (Jan Sikora, Karel Klimek, Josef Wocławek, Czesław Heczko, Eva Kawulok), Návsí (Stanislav Lisztwan, Bogdan Hajduk), Jablunkově (Bronislav Haratyk), Písku (Karel Skupień), Bukovci (Robert Kulig, Roman Czepczor, Andrzej Bielesz), Dolní Lomné (Bronislav Sikora). S našími členy zastupitelstev udržujeme těsný kontakt.

3)      Senátní volby – v říjnu 2010 v obvodu č. 73 jsme ve druhém kole voleb podporovali Stanislava Czudka (nezávislý na kandidátce Věci Veřejné), zvítězil Petr Gawlas z ČSSD. V říjnu 2012 zvítězil v obvodu č. 44 námi podporovaný Jan Veleba (nezávislý), panu senátorovi jsme zaslali dopis s návrhem na spolupráci.

4)      Krajské volby – se konaly 12.-13.10.2012. Přestože námi podporováni kandidáti z listiny SPOZ-Zemanovci – Ondřej Feber, Roman Wróbel a Bohuslav Chwajol získali značnou podporu voličů, nezískali mandát. Listina SPOZ bohužel nepřekročila 5procentní volební práh, i když mnoho nechybělo. Naše spolupráce s politickou stranou SPOZ-Zemanovci podráždila ČSSD. Krajský člen zastupitelstva této strany, Pavel Kawulok napsal do „Głosu Ludu“ z 20.10.2012: „… mnoho hlasů propadlo, protože voliči je odevzdali na strany , které jak bylo možno předpokládat, nepřekročí 5procentní volební práh, ... polské národní menšině v České republice chybí širší volební koncepce.“. S takovým hodnocením nesouhlasíme, na na článek jsem odpověděl a panu Kawulokowi jsem uvedl, aby pochopil, že propadlými hlasy nejsou hlasy vhozené do volebních uren, i když na jinou stranu, ale volební lístky velkého počtu voličů, které místo ve volební urně skončily v odpadkovém koši.

5)      Prezidentské volby – konaly se 11-12.1.2013 (první kolo) a 25-26.1.2013 (druhé kolo). Prezidentem České republiky byl zvolen podporovaný našim hnutím kandidát SPOZ-Zemanovci Miloš Zeman. Jak jsme zpozorovali v médiích – ne všichni měli stejný názor a nevěřili v takovou podporu. Zaslali jsme námi podporovanému kandidátovi, a po volbách už prezidentovi, gratulační dopis, na který Miloš Zeman odpověděl s poděkováním.

6)      Výsledky sčítání lidu – názor COEXISTENTIE bude zveřejněn v rámci připravované brožury po zveřejnění oficiálních výsledků sčítání lidu.

7)      Účast v komisích a výborech – ve vládních komisích, kde jsou projednávány záležitosti národních menšin, jsou členy Vladislav Niedoba, Bronislav Haratyk a Evžen Kiedroń, Barbara Smugala je členem školské komise. Ve Výboru pro národnostní menšiny Moravskoslezského kraje Vladislav Niedoba se účastní jako pozorovatel, bez hlasovacího práva, s jehož dodatečným členstvím nesouhlasila ČSSD.

8)      Školství – politicky podporujeme polské národnostní školství v České republice. Je skutečností, že v letošním školním roce počet žáků v polských školách, zřejmě poprvé od čtyřiceti let, se zvýšil. Jednali jsme s řediteli škol na téma nutnosti výuky regionálních dějin na hodinách dějepisu.

9)      Jazyková práva – sledujeme implementaci Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin a Evropské charty regionálních či menšinových jazyků. Plníme programové cíle týkající se zavádění česko-polských topografických tabulí na území obydleném polskou národní menšinou. Po několikaletém úsilí se objevily z iniciativy třineckého Výboru pro národnostní menšiny dvojjazyčné vjezdové tabule v Třinci a všech jeho čtvrtích. Je kladnou informací, že obce, ve kterých takové tabule byly poničeny nebo ukradeny, byly v krátkém čase obnoveny. Bohužel v Těrlicku dvojjazyčné tabule nebyly po jejich krádeži obnoveny, protože byly využity předběžné výsledky sčítání lidu z 2011 roku o poklesu počtu Poláků v obci pod 10 proc. Bohužel dodnes nám není známo, kde se ztratilo takové velké procento lidí bez národnosti. Ale tyto výsledky se někomu přípočítávají, škoda že je to na úkor polské národnosti. Nadále pozorujeme porušování práva na označení budov občanské vybavenosti a veřejných prostranství. Spolu se Sekci historie regionu PZKO jsme se obrátili s požadavkem na předsedy Výborů pro národnostní menšiny, aby záznamy do obecních kronik byly vedeny řádně tak, aby popisovaly také činnost polských společenských organizací.

10)  Semináře, přednášky a výstavy – byli jsme spolupořadateli velmi úspěšné mezinárodního semináře na téma „Výsledky polského předsednictví v Evropské unii“, který se konal 21.4.1012 v Petrovicích u Karviné. Seminář se konal za účastí generální konzulky Polské republiky v Ostravě Anny Olszewské, hlavní referát pronesl poslanec do Evropského parlamentu Jan Olbrycht, uskutečnily se přednášky Jerzyho Czapa, předsedy Sekce historie regionu PZKO a Krzysztofa Szelonga, ředitele Cieszyňské knihovny na téma petrovického aspektu výbuchu Prvního slezského povstání v 1919 roce. Byli jsme spolupořadateli výstavy „586 dnů válečného stavu“ instalované v Těšínském divadle. Naši funkcionáři jsou aktivní v rámci svých skupin PZKO. Účastníme se přednášek Mezigenerační regionální univerzity PZKO. Spolu s delegací PZKO jsme se zúčastnili 26.7.2012 slavnosti pojmenování ronda ve Varšavě-Bemově po plk. Bernardu Adameckém, pocházejícím ze Zaolzí důstojníkovi Armii Krajové, letce, komendanta vojenské technické školy. Dne 1.3.2013 jsme se účastnili semináře, na kterém byla odhalena pamětní deska „prokletým vojákům“, tj. obětem politických trestů smrti v Cieszyně v 1946 roce. Zúčastnili jsme se vzpomínkového setkání v Katovicích pod titulem Henryk Sławik – paměť a dílo.

11)   Setkání s generální konzulkou – konaly se dvě setkání s konzulkou Polské republiky v Ostravě, paní Annou Olszewskou, poslední dne 23.1.2013 za účasti předsedy COEXISTENTIE Sándora Pálffyho a předsedkyně Svazu Maďarů Anny Rákoczy.

12)  Místa národní piety (památky) – na základě zákona České republiky o registraci válečných hrobů byla na internetu zveřejněna tato místa. Zjistili jsme však, že místa poprav nebo pomníky padlých Poláků na Zaolzí jsou nedostatečně nebo chybně popsány. Byla zřízena komise ve složení Stanislav Gawlik, Bohuslav Kaleta a Alfred Kołorz, která zpracuje příslušný dokument. Existující seznamy budou předány Sekci historie regionu při Hlavním výboru PZKO a podle obvodů PZKO jednotlivým skupinám PZKO s cílem upřesnění seznamů tak, aby bylo možno je zaslat zodpovědným úředníkům, aby doplnili námi zjištěné oprávky. V 2012 roce delegace Polské národní sekce se účastnila tradičního setkání u pomníků v Mírově, připomínající tam zavražděných v období 2. světové války, 516 Poláků a mučedníka maďarského národa, hr. Jánose Esterházyho a ve vzpomínkových slavnostech v Praze-Motole. PNS je iniciátorkou rekonstrukce desky Witose v Hrádku, která byla ukradena. Jsme v kontaktu s funkcionáři Polské lidové strany, Muzea Wincentego Witose v Wierzchosławicích a starostou Hrádku ve věci obnovení desky a její přemístění na jiné místo. Dne 1.2.2013 se konala slavnost odhalení pamětní desky v budově Domu Katolika (dříve Dům Družba – Przyjaźń) v Karviné-Fryštátě, za účasti primátora Karviné Tomáše Hanzla a generální konzulky PR Anny Olszewské. Delegace Hnutí se také účastnila 11.8.2012 ve vzpomínkové slavnosti uspořádané v Muzeum životické tragédie městem Havířov, připomínající životickou tragédii před 68 lety. V sobotu 8.9.2012 naši členové se účastnili vzpomínkových slavností u příležitosti 80. výročí tragické letecké katastrofy, ve které zahynuli polští letci Franciszek Żwirko a Stanisław Wigura. Ve středu 23.1.2013 Politické hnutí COEXISTENTIA uspořádalo vzpomínkovou slavnost ve Stonavě připomínající smrt zajatců 12. Wadowického pluku pěchoty zavražděných vojáky gen. Šnejdárka v lednu 1919 roku. COEXISTENTIA nesouhlasí s instalací pomníku gen. Šnejdárka na hranici Nýdku a Bystřice, který je znám ze své krutosti také vůči civilistům za sedmidenního útoku o Zaolzí v 1919 roce.

13)  Spolupráce se zahraničím – ve dnech 7.-9.12.1012 skupina funkcionářů Hnutí vyjela do Budapešti, kde si nejen prohlédla město, ale také jednala na téma prohloubení spolupráce se Samosprávou polské menšiny v Maďarsku.

14)  Vydavatelská činnost – Internetové stránky www.coexistentia.cz jsou vedeny Vladislavem Drongem, aktuálně informuje o činnosti Hnutí. Koexistencia o.p.s vydává noviny členů politického hnutí COEXISTENTIA “WTZ“, jejich redaktorem je Tadeusz Toman. Využíváme možnosti zveřejňování článků v „Głosu Ludu“ a „Zwrotu“, a také v českých regionálních novinách. COEXISTENTIA podporuje publikace související s dějinami Hnutí. Velmi kladně je hodnocena publikace Stanisława Zahradnika „Poláci ze Zaolzí v nejvyšších ústavních orgánech Československa, České republiky a Polska 1919-2010“, vydané s podporou Koexistencia o.p.s.

 

     Polská národní sekce se bude angažovat v organizaci mezinárodního semináře v Praze, který je připravován Maďarskou národní sekci, na téma „Vzdát čest Esterházymu“. Je také plánováno z iniciativy COEXISTENTII uspořádání setkání polského a maďarského velvyslance. Rozhodli jsme se, že stanovy budou zaslány k registraci Ministerstvu vnitra v trojjazyčné verzi.

 

     Uvědomujeme si i naše chyby a nedostatky, které musíme eliminovat. Týká se to hlavně organizační činnosti, účasti na schůzích územních Místních skupin, archivní činnosti. O mnohem lepší by měla být spolupráce s Hlavním výborem PZKO a Kongresem Poláků v rámci skupiny „3x3“.

     Děkuji za pozornost.

 

Karel Madzia, místopředseda Politického hnutí COEXISTENTIA,

předseda Polské národní sekce COEX