Stenogram vystoupení delegátů a hostů na Kongrese

Politického hnutí COEXISTENTIA (dále: COEX) ze dne 27.4.2013

ve Vendryni / Wędryni

 

1)      doc. Ing. Sándor Pálffy, předseda COEX: Doplnit svůj projev následovně – Pokud se jedná o obslužnost železniční dopravy, nic se nezměnilo, ne-li zhoršilo, a to pokud se jedná o spojení do Polska, na Slovensko i do Maďarska. Pokud se jedná o sčítání lidu, předběžné výsledky odhadují 9000 Maďarů, především horníků, studentů. Avšak vlastně nevíme kolik je Maďarů, Cikánů, Poláků v České republice, celá akce se nezvládla.

2)      Roman Wróbel, místostarosta obce Bystřice / Bystrzyca, kandidát z listiny SPOZ-Zemanovci do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje: Přišel jsem na Vaše pozvání protože jsem Vašim dlužníkem, ale i kdybych nebyl pozván dožadoval bych se účasti, abych Vám poděkoval za obrovskou mediální podporu ve volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, díky čemuž jsem získal v rámci kraje nejlepší výsledek ve volbách na listině SPOZ-Zemanovci, přestože strana nepřekročila 5% volební práh. A to přesto, že jsem kandidoval jako nazávislá osobnost. Na takovou podporu člověk nemůže zapomenout. Beru Vás jako uznávaného hráče na regionální a místní úrovní. To musí političní partneři respektovat.

3)      Ing. Jan Ryłko, předseda Hlavního výboru PZKO (polsky): „Pane předsedo Hnutí, pane předsedo Polské národní sekce, chtěl bych poděkovat za pozvání, jsem rád, že se nezapomnělo na PZKO a mohu osobně pozdravit jednání Vašeho Kongresu jménem největšího občanského sdružení polské menšiny v České republice. Volební program do komunálních voleb 2014 bych už dnes mohl bez váhání podepsat, PZKO se s tímto programem identifikuje. Těším se z činnosti zastupitelů COEX v obecních a městských radách, přeji zastupitelům šťastnou ruku při rozhodování. Děkuji za podporu pro polské návrhy. Jako předseda Místní skupiny PZKO Jablunkov deklaruji finanční podporu“.

4)      Eugeniusz Matuszyński, člen Zastupitelstva statutárního města Karviná: Mandát jsem získal na kandidátce spolu se sdružením „Naše Karvinsko“. Jsem předsedou Výboru pro národnostní menšiny. Činnost sdružení národních menšin je podporována městem.

5)      Jan Zolich, člen Zastupitelstva statutárního města Karviná: Pracuji v komisi sportovní. Jejím úkolem je získat peníze na sporty a je jich rok od roku míň, nejen pro velké s podporou města jako kopaná, házená, hokej, ale i menší – asijské sporty, florbal, hokejbal.

6)      Ing. Zygmunt Stopa (polsky): Jako člen Sekce historie regionu působící při Hlavním výboru PZKO zajímám se dějinami, což se spojuje také s činnosti COEX, chceme starat se společně o válečné hroby a památníky věnované národně-osvobozeneckému boji. Těší mne, že chcete jednat v rámci „3x3“ a podporovat spoluzodpovědnost.

7)      Ing. István Palágyi, předseda Společnosti Artura Görgeyho: V našem spolku jsme odsoudili slova slovenského předsedy vlády, Roberta Fica pronesené na sjezdu Matice Slovenské v Martině o tom, že Slovenska republika byla založena především pro Slováky. To je v rozporu s principy Evropské unie a uráží národní menšiny na Slovensku. Jeho slova byla odsouzena jak stranou Hív-Most, tak Stranou maďarské koalice na Slovensku. Polská národní sekce by měla informovat o tom, co se děje na Slovensku. Záleží mi na tom, protože sám jsem bydlel 53 let nas Slovensku, teď žiju 20 let v České republice.

8)      Mgr. Jan Czapek, člen Zastupitelstva a člen Rady obce Dolní Lutyně: Obec se připravuje na kanalizaci a výstavbu sběrného dvora, na což získal finanční podporu. Starosta obce z ODS podporuje návrhy polské menšiny v obci, nejdůležitější je udržení 9-leté polské základní školy v obci, nejmenší v České republice se 40 žáky v 9. třídách. Vzhledem k tomu, že v obci je pouze 7 % polské menšiny, nebyl zřízen Výbor pro národnostní menšiny. Kroniku obce vede místostarosta. Spolupracujeme z obcemi po polské straně – Godów, Gorzyczki, Łaziska.

9)      Józef Tobola: Doplnit informace. Nadějný je stav v polské mateřské škole v Dolní Lutyni, která je naplněna.

10)  Bogusław Raszka, místostarosta obce Vendryně / Wędrynia: Omluvil starostu obce, který je služebně na Moravě. V tomto sále je to výjimečná událost, když mluvím česky. Poláci ve Vendryni se sdružují ve dvou skupinách PZKO, mají celkem asi 700 členů. Polská škola má zhruba 100 žáků, existují dvě mateřské školy, přičemž ta smíšená velmi dobře funguje. Udělali jsme 32 km kanalizace, řešíme dluh asi 5 mln Kč. Společensko-kulturní život je na úrovni. COEX má 6 zastupitelů v 17 členném zastupitelstvu. Příští týden obec bude hostit významnou návštěvu – předsedy senátu Polské republiky a České republiky, jsou pozvání na slavnosti 110. výročí ochotnického divadla působícího při PZKO.

11)  Ing. Bronisław Zawada, člen zastupitestva a rady obce Vendryně / Wędrynia: Obec přispívá poměrně slušně na činnost PZKO. Obecní kroniku vede knihovnice, předsedkyně kulturně-sportovní komise. Je pravdou, že ve vedení kroniky byl časový výpadek a kronikářka nedostatečně psala o PZKO, ale vzala to na vědomí a dnes není problém.

12)  Helena Bubik, člen zastupitelstva obce Albrechtice / Olbrachcice: V 15-členném zastupitelstvu jsme 2 členové za COEX, členy zastupitelstva jsou také Poláci z jiných stran, prakticky všichni členové zastupitelstva mají polský původ. Polská málotřídní škola má 15 žáků, ale v mateřské školce je 20 dětí. Pracuje 3-členný výbor pro národnostní menšiny, který v poslední době řešil problém hlavně náboženský – evangelíků, evangelická církev musela rozšířit bohoslužby v českém jazyce, protože věřící ze Šumbarku údajně nerozumějí polsky, polští evangelíci dojíždějí do Stonavy a Českého Těšína. Kronikářka obce každoročně požaduje po PZKO zprávy o činnosti.

13)  Gustaw Guňka: V Albrechticích byl svého času odstraněn válečný hrob – pomník politických vězňů, naším úkolem je aby mladá generace věděla o tomto období.

14)  Władysław Niedoba: „Pracuji v Radě vlády pro národnosti a ve Výboru pro národnostní menšiny Moravskoslezského kraje. Jak už bylo řečeno po loňských krajských volbách naše vztahy s ČSSD jsou na bodě mrazu. Díky zastupiteli za KSČM  jsem ve Výboru spolu z Dariuszem Brannym z Kongresu Poláků alespoň pozorovatelem bez práva hlasovat. V Radě vlády jsem za PZKO (kromě mne je tam za polskou menšinu Tadeusz Wantuła za Kongres Poláků), jsou tam 2 Romové, 2 Slovácí, ostatní menšiny po jednom členu, předsedou je ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Při diskusi na téma uznání vietnamské a běloruské menšiny se ukázalo, že u nás chybí instituce, která by rozhodovala, která národní menšina je u nás tradiční a dlouhodobá. Nebezpečné je, že význam Rady má klesnout, protože má podléhat ne vládě, ale ministersvu.

15)  Ing. Bogusław Kaleta: Byl jsem tajemníkem MěÚ Jablunkov, v tomto období si kronikářka psala do obecní kroniky co chtěla. My musíme přípomínkovat zápisy před jejich zapsáním, potom už je pozdě. Mělo by se zavést funkci ověřovatelů zápisů.

16)  dr. Ing. Stanisław Gawlik: Péče o místa souvísející s historií a jmény významných osob menšin máme v programových prioritách.

17)    doc. Ing. Sándor Pálffy: Zapojili jsme se do řešení smogu v Moravskoslezském kraji a potravin – maso, soli z Polska. Pokud jde o sůl, to není dnešní problém, ale řeší se nejměně 35 let. Solivar Prešov zkrachoval, proto se dováží sůl z Polska. Situace se zbytečně vyhrocuje.

 

Zpracoval:  Ing. Tadeusz Toman

Ověřil: Zoltán Domonkos