Volební program
Politického hnutí COEXISTENTIA
do komunálních voleb v říjnu 2014
1) Základním cílem je prosazování změn v právním řádů České republiky vyplývající ze závazků signatáře Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin a Evropské charty regionálních či menšinových jazyků, a související s tím vedlejší cíle, kterými jsou
a)
sledování
postupu orgánů státní správy ve věci implementace evropských úmluv do
právního řádu České republiky,
b) činnosti podporující postupy orgánů územní samosprávy při zavádění evropských úmluv (dvojjazyčné tabule s topografickými názvy, možnost používání jazyka národní menšiny na úřadech).
2) V souladu se stanovami Hnutí a usnesením XIII. Kongresu realizovat základní cíle Hnutí, kterými jsou
a)
právo na
používání vlastního jazyka v úředním styku,
b)
právo na
vzdělávání v mateřském jazyce, garantované státem,
c)
právo na účast
na řešení věcí týkajících se národních menšin,
d)
právo na šíření
informací ve vlastním jazyce,
e)
právo na rozvoj
vlastních kulturních tradic,
f)
právo na
zachování vlastních kulturních tradic a statků.
3) Problematika související s body 1) i 2) má být projednávána na jednání Výboru pro národnostní menšiny ve městech a obcích a předložena ke schválení zastupitelstvům a radám měst a obcí. Kompetence Výborů pro národnostní menšiny mají být dány zákonem.
4) Prioritou je zachování a rozvoj národnostního školství v České republice, zejména mateřských škol, základních škol, středních škol všeobecně vzdělávacích a odborných učilišť autochtonní polské národní menšiny v Moravskoslezském kraji.
5) Požadujeme zpracovat a uvést do života program vzdělávání většinové společnosti na území obývaném autochtonní národní menšinou, především výuky jazyka národní menšiny a její historie.
6) Omezení znečišťování ovzduší a poškozování životního prostředí a krajiny v Moravskoslezském kraji má být úkolem nejen Vlády a Krajského úřadu, ale také samospráv. Členové samosprávy mají být zapojení po činnosti pracovních skupin projednávajících stav znečištění životního prostředí. Životní prostředí v Moravskoslezském kraji má být chráněno zákonem.
7) Podporujeme posílení spolupráce odborných učilišť, středních a vysokých škol s podnikatelskou sférou.
8) Podporujeme modernizaci železniční trakce, především zvětšení podílu elektrifikované trakce, zavedení integrovaného dopravního systému v rámci celého kraje a urychlení výstavby rychlostních komunikací a obchvatů.
9) Podporujeme rozvoj podnikatelské sféry s využitím možnosti volného pohybu kapitálu v rámci Evropské unie a Schengenského prostoru a přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou, Polskou republikou a Slovenskou republikou.
10) Podporujeme
a)
zlepšení
využití komunálních služeb v obcích,
b)
řešení výstavby
kanalizace a čistíren odpadních vod v malých obcích,
c)
vytvoření
fungující, kvalitní a časově dostupné sítě krajských, soukromých a státních
zdravotnických zařízení,
d)
založení fondu
na obnovu místních památek – kapličky, kříže, technické památky, významné
stromy.
11) Požadujeme zjednodušení policejních struktur, aby počet policistů využitých pro operativní činnost v terénu neklesal.
12) Finance územních samospráv mají ve větší míře zajistit financování grantů občanských sdružení národních menšin v oblasti kultury, sportu a turistiky.
13) Zajistíme zastupitelům Hnutí ve městech a obcích politický servis, m.j. prostřednictvím internetových stránek www.coexistentia.cz a novin „Wiadomości-Tudósítások-Zprávy“ vydávané obecně prospěšnou společnosti Koexistencia o.p.s., budeme zvát zastupitele Hnutí na schůze a tématická setkání a účastnit se schůzí v obcích.
14) Budeme spolupracovat s občanskými sdruženími národních menšin, účastnit se vzpomínkových slavností u příležitostí významných výročí polské národní svébytnosti na Zaolzí a historických osobností, pečovat o místa národní památky.