Maďarsko-polské přátelství: polský prezident na návštěvě v Maďarsku

Description: Magyar-lengyel barátság: jön a lengyel államfő

 

János Áder a Bronislaw Komorowski  (Europress/AFP)

Z příležitosti Dne maďarsko-polského přátelství na pozvání prezidenta republiky Jánose Ádera přijel do Maďarska na  dvoudenní oficiální návštěvu prezident Polska Bronislaw Komorowski.

Maďarský Parlament v roce 2007 ustanovil – stejně jako Polský Sejm – že každý rok 23.března oslaví Den Maďarsko-Polského Přátelství, na památku toho, že v roce 2006 maďarský prezident László Sólyom a polský prezident Lech Kaczynski v Győru odhalili  pomník Maďarsko-Polského Přátelství, první pomník tohoto druhu  na veřejném prostranství. Také tenkrát uspořádali setkání družebních obcí a měst z Polska a Maďarska.

Polského prezidenta v pátek dopoledne přivítali na budínském Hradě na náměstí Svatého Jiřího vojenskou parádou, poté maďarský a polský prezident rokovali v Paláci Sándor, v rezidenci maďarských prezidentů.

Bronislaw Komorowski položil věnec u památníku Maďarských Hrdinů na budapešťském  Náměstí Hrdinů, odpoledne pak spolu s Jánosem Áderem zúčastnili odhalení pamětní desky Emánuela Korompayho, prvního maďarského lektora Varšavské Univerzity, pamětní deska byla odhalena na budapešťské Univerzity Eötvöse Loránda, na Filozofické Fakultě  u budovy Gólyavár (Čapí hrad).

Programy polského prezidenta Bronislawa Komorovského v sobotu pokračovaly v Egeru.

János Áder  a  Bronislaw Komorowski v rámci svého egerského programu v sobotu dopoledne se zúčastnili svaté mše v egerské Bazilice, poté na egerském hradě odhalili pamětní desku, která připomíná přijetí polských utečenců během druhé světové války. Maďarsko tenkrát po německé okupaci Polska přijalo tisíce polských utečenců, a na egerském hradě byl tábor polských důstojníků.  

V Egeru dnes tvoří polští turisté třetí nejpočetnější skupinu.

Den Maďarsko-Polského Přátelství od roku 2007 se slaví střídavě v obou státech, vždy za přítomnosti obou prezidentů  a s účastí družebních obcí a měst a různých přátelských spolků. Po prvníkrát se slavilo v polském Przemyslu, v karpatském regionu, následující rok v maďarském Debrecenu, v roce 2009 pak v Krosnu, v jižním Polsku, v roce 2010 v budapešťské čtvrti Óbuda-Békásmegyer, v roce 2011 ve velkopolském Poznani, v roce 2012 v maďarském Ópusztaszeru a v roce 2013 hostil tuto slavnost polský Tarnów, a konečně letos to byl maďarský Eger.

(Další zprávu o Dni Maďarsko-Polského Přátelství najdete také na webové straně www.polonia.hu, jak v polském tak v maďarském jazyce).

Description: C:\Users\DOMA\Desktop\MLB.jpg