Návrh COEXISTENTIE na usnesení Rady vlády pro národnostní menšiny ze dne XX. YY. 2021

ve věci podnětu Polské národní sekce politického hnutí COEXISTENTIE-WSPÓLNOTY-SOUŽITÍ, varianta A) a B)

 

Rada vlády pro národnostní menšiny (RVNM) obdržela 1. 9. 2020 od Polské národní sekce politického hnutí COEXISTENTIE-WSPÓLNOTY-SOUŽITÍ podnět ve věci rekomendace záměny aktuálních, nesjednocených, nesystémových a nedůstojných názvů škol Polského národnostního školství (PNŠ) v České republice (ČR) za implementované nové názvy těchto škol: sjednocené, systémové a důstojné. Opodstatnění potřebné záměny názvů škol PNŠ je provedeno hlavně Ing. Bohuslavem Kaletou, CSc., v jeho zpracování na dobré kvalitativní úrovni, obšírné Rozpravy nad analýzou a syntézou aktuálních názvů škol PNŠ v ČR 2018, v 9 kapitolách na 170 stránkách formátu A4 v českém jazyce a v překladu této Rozpravy... ve stejném rozsahu v jazyce polském, které jsou uloženy z důvodu pohodlnějšího zpřístupnění na dostupných internetových stránkách COEXISTENTIE-WSPÓLNOTY. Svůj podnět COEXISTENTIE zaslala s průvodními dopisy k Rozpravě... i se žádostmi o zmíněné rekomendace pro ni, třem ministerstvům podílejícími se na tvorbě názvů škol: Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvu vnitra, Ministerstvu spravedlnosti a náměstku hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Stanislavu Folwarcznému, kde se PNŠ v ČR nachází.

Autor Rozpravy... přednesl ve značně zkrácené formě podstatu obsahu Rozpravy..., kde prokázal přítomným na sále Rozprav... členům RVNM, na základě výsledků jím provedené analýzy oprávněnost tvrzení, že aktuální názvy škol PNŠ jsou nesjednocené, nesystémové a nedůstojné a ani jeden název těchto škol není napsán správně!  Na základě následné syntézy zmíněných názvů navrhl řešení v neporušeném, současném právním rámci, tj. jejich záměnu na názvy sjednocené, systémové a důstojné!

Autor Rozpravy odhalil hlavní příčinu nevhodných názvů škol PNŠ v ČR spočívající ve velmi dlouhých názvech, pramenících jednak z povinného složení názvů škol v českém a polském jazyce, ve zbytečně dlouhých přívlastcích názvů v obou jazycích např. s polským jazykem vyučovacím a z Polskim Językiem Nauczania, zbytečně vkládanými, výrazy nebo čísly do názvů škol, které spíše patří do adres škol např. fiktivními 2 x ul. Jana Palacha 9, zbytečně povinným vyjadřováním právní formy nezkracovanými výrazy příspěvková organizace místo p.o. nebo po., a v jazyce polském v Organizacja Budżetowa místo její zkratky ob., která se nakonec u názvů škol v Polské republice vůbec nepoužívá. Ve stručné syntéze Rozpravy... zpracoval pro všechny školy PNŠ v ČR odpovídající strukturu jejich názvů a navrhl i struktury dvojjazyčných názvů pro ryze české školy v obcích, kde to odpovídající zákony určují.

Zástupci RVNM za polskou národnostní menšinu podporují vyřešit kladně podnět Polské národní sekce politického hnutí COEXISTENTIE-WSPÓLNOTA ve věci implementace sjednocených, systémových a důstojných názvů škol PNŠ v ČR.

 

Varianta usnesení A) – RVNM doporučuje zřídit pracovní skupinu u Odboru školství, mládeže a sportu, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje pro zpracování pokynů nebo vyhlášky MŠMT pro pracovníky odborů školství obcí, kde zřízení nebo prakticky změnu existujících názvů škol PNŠ v ČR příslušné zákony dovolují. Základem pro jednání členů této pracovní skupiny by mělo být seznámení se s obsahem Rozpravy nad analýzou a syntézou aktuálních názvů škol Polského národnostního školství v České republice 2018. Jednání této pracovní skupiny by se mohla konat v Českém Těšíně, Hrabinská 458/458, 737 01 Český Těšín v sídle Kongresu Poláků, za předpokladu souhlasu jeho vedení.

 

X) Členy této pracovní skupiny A) by měli být zástupci následujících institucí:

 

MŠMT, MV a MS, RVNM,

Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje,

Členové RVNM za polskou národnostní menšinu,

Výbor pro národnostní menšiny Moravskoslezského kraje,

Česká školní inspekce ČR,

Kongres Poláků v ČR,

COEXISTENTIA-WSPÓLNOTA,

Společnost polských učitelů v České republice - Towarzystwo Nauczycieli Polskich w RC, z.s.,

Pedagogické centrum pro polské národnostní školství Český Těšín,

Polský kulturně-osvětový svaz v České republice, z.s.,

Macierz Szkolna w RC - Matice školská v ČR, z.s.

 

Text seznamu institucí pracovní skupiny A) uvedený výše pod bodem X) v usnesení RVNM A), může tam být vynechán a uložen níže v příloze usnesení A nebo ještě jinde.

 

Návrh textu Usnesení RVNM varianta A) za Polskou národní sekci politického hnutí COEXISTENTIE-WSPÓLNOTA zpracoval autor Rozpravy... Ing. Bohuslav Kaleta, CSc.

 

Jablunkov 28. 12. 2020

 

Varianta usnesení RVNM B) s pracovní skupinou Rady vlády pro národnostní menšiny (RVNM).

 

RVNM doporučuje zřídit pracovní skupinu RVNM za jejích podmínek s využitím Rozpravy... U této varianty usnesení RVNM B) bude text usnesení stejný jako ve variantě usnesení RVNM A) (pouze jedná stránka usnesení) bez textu seznamu institucí pracovní skupiny X) varianty usnesení RVNM A).

Varianta usnesení RVNM B) bude mít zřejmě jiné složení zástupců institucí dané pracovní skupinou RVNM než ve skupině A) pod písmenem X).

 

V Jablunkově 28. 12. 2020                      Návrh textu usnesení RVNM varianty B) zpracoval autor Rozpravy... Ing. Bohuslav Kaleta, CSc.

 

 

Dr. Ing. Stanislav Gawlik v. r.

Polská národní sekce politického hnutí COEXISTENTIA-WSPÓLNOTA