Vážení účastníci XVI. Kongresu COEXISTENTIE, konaného 9.11.2019

konaného v domě Polského kulturně-osvětového svazu v Návsí

 

Kongres Poláků v České republice (KP v ČR) uložil své Komisi práv národnostních menšin (KPNM KP v ČR) zpracovat problematiku implementování důstojných, dvojjazyčných názvů obcí, jejich částí, ulic a jiných veřejných prostranství a označení budov státních orgánů a územních samosprávných celků, také v jazyce Polské národnostní menšiny v České republice (PNM v ČR), na základě velkého počtu mezinárodních práv, evropských konvencí a zákonů ČR na ochranu práv národnostních menšin, zejména na základě Ústavního zákona č. 98/2013 Sb. (Ústava ČR), zákona č. 273/2001 Sb. (Zákon o právech národnostních menšin), Zákona č. 128/2000 Sb. (Zákon o obcích), Zákona 561/2004 Sb. (Školský zákon) ve znění pozdějších předpisů, dalších zákonů a nařízení vlády ČR. Tato komise se zabývala všeobecně širokou problematikou neuspokojivého stavu zavádění dvojjazyčných názvů obcí, ulic a jiných veřejných prostranství..., kde to zákon č. 128 Sb. umožňuje a konstatovala, že není proveden na odpovídající úrovni! Bude proto zpracována hloubková obecná analýza vybraných názvů... v českém a polském jazyce s vytknutými jejich chybami a následně hloubková obecná syntéza těchto názvů...s navrženým způsobem odstranění těchto chyb v názvech... a nahrazením jich sjednocenými, systémovými a důstojnými názvy... v českém a polském jazyce. Potom bude, na základě uvedené obecné hloubkové analýzy a syntézy názvů... zpracována pro každou příslušnou obec stručná analýza jejích názvů... s vytknutými chybami a následně pro každou příslušnou obec stručná syntéza s nahrazenými jejích sjednocenými, systémovými a důstojnými názvy..., které pak budou schvalovány příslušnými zastupitelstvy obcí a následně instalovány.

Pro specifickou podmnožinu obecných názvů obcí, ulic a jiných veřejných prostranství..., konkrétně pro názvy škol Polského národnostního školství v ČR (PNŠ v ČR), kde jsou aktuální jejich názvy dlouhodobě v prekérním, názvoslovném stavu, byla již na prosbu Školské komise KP v ČR (ŠK KP v ČR) zpracována Ing. Bohuslavem Kaletou, CSc. pro KPNM KP v ČR, v českém a následně polském jazyce, obšírná

 

Rozprava nad analýzou a syntézou aktuálních názvů škol Polského národnostního školství (PNŠ v ČR) 2018,

 

která obsahuje, kromě jiných, dva nejdůležitější soubory:

 

1. Rozprava nad analýzou a syntézou aktuálních názvů škol Polského národnostního školství v České republice (PNŠ v ČR), IA, analýza 2018 (1.)

 

2. Rozprava nad analýzou a syntézou aktuálních názvů škol Polského národnostního školství v České republice (PNŠ v ČR), IB, syntéza 2018 (2.)

 

Podstata problémů spočívá v tom, že názvy škol PNŠ v ČR mají být ze zákona o obcích dvojjazyčné, a proto jsou velmi dlouhé, což neoprávněně vede k tomu, že část nebo celé části názvů škol v polském jazyce jsou školskými odbory v obcích a ve městech vynechávány. Dochází tam k porušení minimálně dvou zákonů ČR, což pochopitelně uráží důstojnost občanů polské národnostní menšiny na Záolší.

KPNM KP v ČR přestala z neznámých důvodů po třech měsících úplně pracovat, vedení KP v ČR nereagovalo na jemu, KPNM KP v ČR a ŠK KP v ČR autorem zaslanou kompletní Rozpravu...v obou jazycích a urgenční dopisy autora! Vedení KP v ČR velmi dlouho nereagovalo na dva doporučené dopisy v této věci předsedy Polské národní sekce politického hnutí (PNSPH) COEXISTENTIA Josefa Przywary, první zaslaný 28.2.2019 a druhý urgenční z 29.7.2019. Předseda KP v ČR Ing. Mariusz Wałach odpověděl na tyto dopisy teprve 19.9.2019 s prosbou o prominutí za zpožděnou odpověď. Ta byla velmi stručná, a nebyly v ní zodpovězeny mnohé otázky položené předsedou PNSPH COEXISTENTIA.

Důležitá, palčivá problematika stojí již 3 roky! Proto PNSPH COEXISTENTIA se odhodlala svolat zástupce polských organizací a spolků, vysvětlit jim nastalou kritickou situaci, získat je pro podporu jejího převzetí nerealizovaného úkolu KP v ČR. Doporučuji, aby na právě probíhajícím XVI. Kongresu COEXISTENCIE bylo v usnesení dáno PNSPH COEXSTENTIE doporučení k převzetí tohoto zodpovědného úkolu.

Se zpracovanou plnou verzí Rozpravy... v polském a českém jazyce se lze seznámit na stránkách: www.coexistentia.cz, Dokumenty, Dokumenty OPS a následně název

Rozprava nad analýzou a syntézou aktuálních názvů škol Polského národnostního školství (PNŠ) v ČR 2018

 

Děkuji za pozornost.                                                                        Bohuslav Kaleta